Сред хората, занимаващи се с компютри датата 4.10.1903 е позната като рождения ден на създателя на компютъра - Джон Атанасов. През 2007-ма правителството обяви 4-ти октомври за Ден на информационното общество – професионален празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. По този повод, решихме да се върнем малко назад във времето и да ви запознаем с началото на виртуализацията.
Концепцията за виртуализация първоначално е разработена от IBM през 60-те години на миналия век. Целта е била пълно използване на хардуера на т. нар. mainframe* компютри, чрез логическо му разделяне на части (виртуални машини). Тези части позволяваха на mainframe компютрите да изпълняват множество задачи и приложения едновременно. По онова време тези компютри са били изключително скъпи, и затова се е търсил начин за пълноценно използване на ресурсите им. Създаването и управлението на виртуални машини било наречено "платформена виртуализация", а в наши дни се нарича "виртуализация на сървъри". Тогава за своите цели IBM използвали своя компютър M44/44X.
Поради потенциалната печалба от виртуализацията, компанията Microsoft прави огромен скок със закупуването на софтуерната компания Connectix. През м. юли 2006-та Microsoft пускат на пазара като безплатна програма Microsoft Virtual PC 2004, и така си споделя пазара заедно с VMWare. Във Windows7 програмата вече е с ново име - Windows Virtual PC и е част от операционната система.
Честит ден на IT специалиста от DELTA.BG !
* mainframe компютър - мощни компютри, използвани от корпоративни и правителствени организации за критични приложения, обработка големи обеми данни, индустриални и потребителски статистики, търговско планиране на ресурси и обработка на финансови транзакции. (източник: wikipedia.org).